23/04/2024

VSSB

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība

Ziemassvētku gaidās Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa ir sagatavojusi jaunu tiešsaistes nodarbību “Izdzīvot Ziemassvētkus”

Ziemassvētki ir vieni no gaidītākajiem gada svētkiem, un it kā pašsaprotami šķiet, ka katrs pats izvēlas, kā tos svinēt – iet vai neiet uz baznīcu, kādas dāvanas pirkt un kādus ēdienus likt galdā. Padomju okupācijas gados totalitāra režīma apstākļos šos svētkus un tradīcijas uzskatīja par nevēlamiem,  aizstājot tos ar Jaungada svinībām un liedzot cilvēkiem iespēju svinēt kā agrāk. Taču cilvēki arī šajos apstākļos meklēja iespējas un atrada veidus, kā svinēt Ziemassvētkus pēc vecajām tradīcijām.

Nodarbības laikā skolēni uzzinās, kas ir Ziemassvētki un kā tos svinēja Latvijas neatkarības laikā, uzzinās, kā cilvēki izsūtījumā un apcietinājumā prata sagādāt sev Ziemassvētkus ar eglīti, atsūtītu no Latvijas vai izgatavotu no slotas zariem, ar pieticīgu maltīti, ar klusi dziedātu dziesmu. Skolēni uzzinās, kā padomju ideoloģijas ietekmē mainījās svētku tradīcijas. Šī ir nodarbība par cilvēku spēku un izturību, par spēju pretoties padomju režīma varai un ideoloģijai, par prasmi izdzīvot un svinēt svētkus. Ziemassvētkus.

Lai Jums svētīgi un gaiši Ziemassvētki!

Nodarbības mērķis: izprast, kā okupācijas apstākļos cilvēki spēja pretoties padomju varas ideoloģijai un saglabāja Ziemassvētku tradīcijas.

Nodarbībā izmantoti Muzeja krājuma materiāli – videoliecību fragmenti un pašgatavotas Ziemassvētku kartiņas, kā arī materiāli no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Valsts arhīva.

Mērķauditorija: 8. – 12. klašu skolēni, nodarbības ilgums 40 – 50 min.

Nodarbību vadīs muzeja gidi tiešsaistes platformā Zoom.

Laiks: 1. – 21. decembris.

Pieteikšanās  līdz 1. decembrim: https://forms.gle/gFvW53JuxQKSwKrB7

Nodarbība tiks saglabāta muzeja piedāvājumā skolām arī turpmāk.