23/04/2024

VSSB

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība

Nodarbība un filmas seansi vidusskolēniem vēstures un sociālo zinātņu stundām

“NYET, NYET, SOVIET!” ir aktīva nodarbība 10.-12. klašu skolēniem, kuras uzmanības centrā ir trimdas latviešu politiskie protesti un demonstrācijas padomju okupācijas laikā. 
Sauklis “NYET, NYET, SOVIET!” skanīgi raksturo trimdas latviešu pārliecību Latvijas okupācijas laikā. Esošajā ģeopolitiskajā situācijā tas diemžēl atkal kļuvis aktuāls. Nodarbības mērķis ir mudināt skolēnus uz aktīvu pozīciju, saskaroties ar netaisnību.

Nodarbībā skolēni mazās grupās analizē muzeja krājuma priekšmetus, fotogrāfijas un laikabiedru viedokļus, lai atrastu savas atbildes uz šādiem jautājumiem:
   – kas ir izdevusies protesta akcija?
   – kādos gadījumos vajadzētu un kādos nevajadzētu izvēlēties rīkot protesta akcijas?
   – kādas robežas protestētāji nedrīkstētu pārkāpt?
Savus secinājumus skolēni nodarbības noslēgumā formulē kā ieteikumus protesta akciju rīkotājiem.

Nodarbība ir iekļauta Latvijas skolas somā, ir bez maksas un notiek skolās. Lūdzam pieteikties 2 nedēļas pirms plānotās nodarbības. Sīkākas ziņas par nodarbību muzeja mājaslapā.

 

10.-12. klašu skolēniem piedāvājam filmas seansu skolā ar uzdevumu un apkopojošu diskusiju.

Pilnmetrāžas dokumentālā filma “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” vēsta par trimdas latviešu politiskajām demonstrācijām. Filmas galvenā “varone” ir automašīna Chrysler Valiant. Aprakstīta ar pretpadomju saukļiem, Aukstā kara pēdējā desmitgadē tā tika izmantota demonstrācijās ASV un Kanādā. Filma ietver atmiņu stāstus par pieķēdēšanos Padomju Savienības vēstniecību vārtiem, karoga dedzināšanu, kā arī bagātīgu arhīvu materiālu. Jauniešus uzrunā filmas humora pilnā valoda un tā laika jauniešu pārgalvība. 

Pirms filmas skatīšanās muzejpedags sniedz īsu ievadu un uzdod uzdevumu, kas filmas skatīšanās laikā palīdz fokusēt uzmanību. Pēc filmas noskatīšanās skolēni piedalās diskusijā. Atsevišķos gadījumos iespējama arī tikšanās ar kādu no filmas varoņiem.

Filmas seansi notiek skolās un ir bez maksas. Lūdzam pieteikties 2 nedēļas pirms plānotās izrādes. Sīkākas ziņas par filmu un prasības telpas aprīkojumam lasāmas muzeja mājaslapā.