28/11/2023

VSSB

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība

“Go Viral!” latviešu valodā

Šī gada oktobrī Valsts kanceleja, sadarbojoties ar Apvienotās Karalistes Valsts kanceleju un Kembridžas Universitāti, ir radījusi pasaulē labi zināmās spēles “Go Viral!” adaptēto versiju latviešu valodā.

Spēles mērķis ir veicināt iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem medijpratības un informācijpratības prasmes, kā arī tos labāk aizsargāt pret ar Covid-19 saistīto dezinformāciju un maldinošu informāciju. “Go Viral!” balstās uz Kembridžas Universitātes zinātnieku pētījumiem un “prāta vakcinēšanas” teoriju (inoculation theory – angļu val.), pierādot, ka cilvēku iepazīstināšana ar metodēm, ko izmanto viltus ziņu izplatīšanai sociālajos medijos, palielina to spēju identificēt un turpmāk ignorēt nepatiesu informāciju. Kembridžas Universitātes pētnieki atklāja, ka vienas “vakcinācijas” spēles izspēlēšana samazina spēlētājos viltus ziņu ticamību vidēji par 21%, un šī noturība saglabājas līdz 3 mēnešiem.

Spēle bez maksas ir pieejama latviešu, krievu vai kādā citā no kopumā 12 valodām vietnē www.GoViralGame.com , tā ir spēlējama tiešsaistē (internetā), vienai izspēlei paredzot 5-10 minūtes.

Valsts kanceleja saredz, ka spēle varētu kalpot par labu mācību materiālu pedagogu darbā, strādājot un pārrunājot ar skolēniem un studentiem dezinformācijas un maldinošas informācijas izplatīšanās metodes sociālos medijos. Tāpat ar spēli ceram veicināt sabiedrības noturību pret dezinformācijas riskiem kopumā, mazinot iedzīvotāju “uzķeršanos” uz šādām ziņām, kā arī pārdomājot savu rīcību pirms dalīšanās ar šādu saturu internetā.

Līdz ar to lūdzam izplatīt informāciju par spēli “Go Viral!” Latvijas izglītības iestāžu pārstāvjiem un veicināt tās izmantošanu pedagogu mācību darbā īpaši vidusskolu vecāko klašu sociālo zinību un audzināšanas stundās.

Jautājumu gadījumā par spēli lūgums vērsties pie Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta konsultantes Noras Bitenieces (nora.biteniece@mk.gov.lv).

EnglishGermanLatvianUkrainian