23/04/2024

VSSB

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība

Žaņa Lipkes memoriāls aicina noslēgt šo gadu ar filmu

Žaņa Lipkes memoriāls aicina noslēgt šo gadu ar filmu par vēsturnieku Marģeru Vestermani 
“Mēs tikai tagad sākam” 
 
 
 
Piektdienas vakarā Lipkes memoriāls aicina skatītājus uz sarunu un filmas “Mēs tikai tagad sākam” seansu Lipkes memoriālā 30. decembrī plkst. 17.00 kopā ar režisori Martu Hercu un vēsturnieku, Rīgas geto ieslodzīto un holokaustā izdzīvojušo Marģeru Vestermani, kurš šogad nosvinēja 97. dzimšanas dienu.
Režisore Martas Hercas jaunā dokumentālā filma “Mēs tikai tagad sākam” ir skaudri sāpīgs un traģisks, bet vienlaikus arī dziļi cilvēcisks un gaišs stāsts. Tās centrā ir vēsturnieks Marģers Vestermanis, kurš ir viens no nedaudzajiem Latvijā, kas izdzīvoja Otrā pasaules kara holokaustā.
Vēsturnieks M. Vestermanis par sevi saka:
 “Manos gados, runājot par šo tematu, aizmirstu visas savas vainas. Es uzskatu, ka es esmu palicis nejauši, ne jau kāds tur mans nopelns, kā jau karā. Es neesmu ne moceklis, ne varonis, es esmu nejaušs tarakāns vēstures gaismā, nejauši izsprucis no tām lielajām nāves dzirnavām. Nejauši taču!”

 

Kā pēc visa pārciestā ir iespējams dzīvot pilnvērtīgu dzīvi? Kur smelt spēku, ja ir iznīcināts viss, kas cilvēkam mīļš un dārgs? Tie ir daži no jautājumiem, uz kuriem atbildes meklē filma. Lai arī savā cienījamā vecumā viņam tas bijis fiziski un arī garīgi grūti – Marģers Vestermanis kopā ar filmas veidotājiem apmeklējis kādreizējo Rīgas geto teritoriju un citas vietas, kur kādreiz risinājās baisie notikumi, un dalījies atmiņās, kas viņu vajā visu mūžu.
Kā ietilpīgs simbols filmā ir operatora Andreja Rudzāta filmētā upe, kas kalpo par visa kino darba caurviju motīvu.
Muzejā būs vienreizēja iespēja uzdot jautājumus filmas galvenajam varonim un režisorei Martai Hercai, jo pietuvoties cilvēkam, kurš pēc kara cīnās ar izdzīvotāja vainas apziņu un pagātnes rēgiem, nav viegls uzdevums filmas veidotājiem.
 
Pateicība Guntim Trekterim, studijai EGO MEDIA un Rīgas domei par atbalstu.
Ieeja brīva. Filmai ir angļu subtitri.