18/04/2024

VSSB

Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība

Lipkes memoriālā piektdien atklās kanādiešu autores Šelijas Sandersas grāmatu “Okupācijas meitas” par Latvijas ebreju dzimtas likteņiem

Lipkes memoriālā piektdien atklās kanādiešu autores Šelijas Sandersas grāmatu “Okupācijas meitas” par Latvijas ebreju dzimtas likteņiem

Kanādiešu rakstniece un žurnāliste Šelija Sandersa gadiem pētījusi savas ebreju dzimtas sieviešu vēsturi, viņas ģimene nāk no Rīgas. Grāmata “Okupācijas meitas” (Daughters of the Occupation) ir viņas otrais romans. “Man bija jāsaprot, kas īsti Rīgā notika ar manu dzimtu, jo vecmamma par to nemīlēja runāt,” raksta Sandersa. “Viņai sāpēja tas, ka tuvākie cilvēki guļ bedrēs, bez savas kapavietas, bez vārda, bez pēcnācējiem.”

Lipkes memoriāls aicina 7. jūlijā, plkst. 17.00 apmeklēt šīs grāmatas atklāšanu un tikšanos ar autori. Sandersas daiļdarba sižeta centrā ir trīs sieviešu likteņi – Rumbulas slaktiņā izdzīvojusī Mirjama, viņas meita Ilana un mazmeita Sāra, kura, par spīti padomju okupācijai,1970. gados ierodas Rīgā, lai noskaidrotu patiesību par vecmammas Mirjamas pārdzīvoto Otrajā pasaules karā.  

Šellija Sandersas rakstnieces balss nav atdalāma no divdesmit gadus ilgās žurnālistes pieredzes. Lai gan “Daughters of the Occupation” ir daiļliteratūra, tās pamatā ņemti patiesi notikumi no padomju un nacistu okupētās Rīgas, rakstniece iepazinusies arī ar Holokaustā izdzīvojušo, piemēram, Frīdas Mihelsones un Zeldas Šepšelovičas atmiņām. Stāstā nozīmīga loma ir atvēlēta arī ķīpsalniekam, ebreju glābējam Žanim Lipkem.